Bir Frp Oyunu D&D yani Dungeons and Dragons ( Tanıtım )

Aşağa gitmek

Bir Frp Oyunu D&D yani Dungeons and Dragons ( Tanıtım )

Mesaj tarafından dark_gamer Bir Çarş. Haz. 30, 2010 1:00 pmDungeons and Dragons (veya Zindanlar ve Ejderhalar), şu anda Wizards of the Coast tarafından yayınlanmakta olan bir masaüstü rol yapma oyunudur.
Orijinal Zindanlar ve Ejderhalar oyunu 1974 yılında Gary Gygax ve Dave Arneson tarafından o zamanlar Gygax'in firması Tactical Studies Rules (TSR) tarafından yayınlandı. Masaüstü oyunlarından türetilen Zindanlar ve Ejderhalar'ın basımı genelde modern rol yapma oyunlarını ve MMORPG (devasa online rol yapma oyunu) endüstrisinin başlanıgıcı olarak görülmektedir.


Wizards of the Coast firması Zindanlar ve Ejderhalar (Dungeons and Dragons) masa üstü rol yapma oyunu için pek çok kitap çıkarmıştır ve hala da çıkarmaktadır. Bu kitapların büyük bir kısmı oyun kuralları, bazı değişiklik ve yenilikler ile ilgili kitaplardır. Zindanlar ve Ejderhalar dünyada en çok oynanan ve tanınan Masa Üstü Rol Yapma Oyunudur.

Zindanlar ve Ejderhalar oyununun en son piyasaya sürülen versiyonu 4 tür. Diğer sürümleri için artık kitap çıkarılmamaktadır.
3.5 Verisiyonundaki karakter sınıfları:

Sorcerer (Büyücü),
Wizard (Sihirbaz),
Cleric (Rahip),
Paladin (Kutsal Şovalye),
Barbarian (Barbar),
Ranger (Korucu),
Rogue (Düzenbaz),
Bard (Ozan),
Fighter (Savaşçı)


Not: Yukarıdakiler sadece 3.5 Oyuncunun el kitabı(Player's hand book) 'da yer alan sınıflardır. Seçilebilecek başka sınıflarda mevcuttur çeşitli kitaplarda (player's hand book 2 gibi).

Ülkemizde Zindanlar ve Ejderhalar (Dungeons and Dragons) masa üstü rol yapma oyunu kural kitaplarının yanlızca biri Türkçeye çevrilmiştir. Bu kitap 3. versiyon Oyuncunun el kitabıdır. Maalesefki yalnızca bu kitabın çevrilmesi bu oyunu Türkçe olarak oynamak ve öğrenmek isteyen oyuncular için yeterli değildir. Bu kitap hem eski versiyondur hem de oyunun tam anlamıyla oynanabilmesi için gerekli olan Monster Manual ve DM's Guide kitaplarıyda çevrilmeliydi, maalesef bu çeviriler yapılmamıştır. Bu da Oyuncunun el kitabı çevirisinin ZE'ler yani Zindan Efendileri için tam anlamıyla değil yalnızca oyuncular için işe yaradığı anlamına gelmektedir.

Sınıflar hakkında ayrıntılı bilgiler için :
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Irklar :

D&D dünyasının ana kural kitaplarından biri olan Playerhandbook (Oyuncunun el kitabı) daki ırklara göre anlatılacaktır bunlar ve oyuna başlangıç için gerekli olan ana hatlar verilecektir. Detay için bir player handbook da benim yazmam gerekir:) Ama zaten detaya ihtiyacınız olmayacak, size lazım olacak tü şifalı bilgiler burada bulunacaktır.

Not: BU ırklar PHB ye göredir, D&D için yapılan (Örneğin DROW ırkının bulunduğu Forgotten REalms dünyasındaki ırklar bu PHB deki ırklara ektir) diğer dünyalardaki ırklardan bahsedilmeyecektir.

NOT2: Burada bazı terimleri ingilizce asılları ile kullanacağım ki kaynakların çoğu ingilizce olduğundan açtığınızda zorluk çekmeyin diye Türkçelerini de vereceğim.

1-) Human (İnsan) :

Irklar arasında en yaygın ve de uyumlu olan ırktır. Ömürleri belki bazı ırklar gibi uzun değildir ama hırsları hepsinden büyük olabilmektedir. O yüzden kısa yaşamlarına bir çok şeyi sığdırabilmektedirler. Hemen yardımcı olacak ipuçlarını veriyorum.

-Boy: 1,5-1,9 arasındadır.(Daha uzunları da olabilir.)
-Kilo: 60-120 kg
-Diğer ırklar arasına kolay kaynaşabilirler.
-Her tür aligment'a* (yönelime) sahip olabilirler. Nötr'den tutunda en iyi
ve en kötüye kadar.

Irksal özellikleri:

-Size (beden): Medium** (orta) ... Orta boy yaratıklardır her hangi bir cezaları yoktur...
-Speed (hız): Temel hızları 9m yani battlesquare'da(savaş tahtasında) 6 kare.
-1. level da 1 ekstra feat (marifet) alırlar.
-1. seviyede 4 ekstra skill puanı (yetenek) alırlar ve her level
atladıklarında 1 ekstra yetenek puanı kazanırlar.

2-) Dwarf (Cüce) :

Herkes cüceleri bilir, en azından Bir Gimli karakterinin ayağını topraktan kesmek mümkün olmayan inadı ile cücelerin namını görmüş olduk:) Yabancılara karşı çok da hoş görülü değildirler, kötü davranmazlar ama iyilikte de aceleci olmazlar.Altın, değerli taşlara, metallerle yapılan eşyalara vs.. nesnelere çok değer verirler. Çoğu zaman aç gözlülüklerine yenilirler:) VE sinirlidirler.

Şimdi size PHB (oyuncunun el kitabı)deki Cücelerle en iyi geçinen ırk olan Gnomların kitaptaki sözlerini yazıyorum. "Eğer yalan söylüyorsam, bir cüce kızdırayım."

-Boy:1,2-1,3m arası...
-Gnomlarla iyi geçinirler, Half-elf(yarımelf) ve Halfling(Buçukluk)'lere karşı ise toleranslıdırlar.

Ünlü bir cüce ata sözü size "Tanıdık ile arkadaş arasındaki fark yüz yıldır".(PhB sayfa 14)
-50 yaşında genliklerine ulaşıp 400 seneye kadar yaşayabilirler.
-Din: En favori ve de popüler tanrıları ruhdöven MORADIN dir. tüm cücelerin yaratıcısı.

Racial Traits (ırksal özellikler):

- +2 constitution (dayanıklılık), -2 charisma (karizma)
-Size: Medium
-speed: 6m (4 kare)
-Darkvision (gece görüşü);Cüceler karanlıkta 18 m ilerisine kadar görebilirler. Yani 12 kareye kadar.Siyah beyaz bir görüntüdür.
-Stonecunning (Taşkurnazlığı): Bu özellik onlara olağan dışı taş işlerini ya da herhangi bir taş yapıda konuşlanmış tuzak vs.. türü şeyleri anlamada +2 ırksal bonus verir. Bunun için o yapının 3m yakınında olması yeterlidir.
- +2 ırksal bonusunu tüm zehirlere karşı atılan Saving throw (kurtarma atışı) una alırlar.
- +2 yapılan büyü yada büyümsü şeylere karşı attığı kurtarma atışına alır.
-Orc ve Goblinoid (goblin soyu)'lere karşı saldırırken saldırı zarına +1 alır.
- Devler ile savaşında AC (armor class) (zırh sınıfı) 'sine +4 bonus alır.
-Taş yada metallere değer biçmede (appraising) +2 bonus alır.
- Zanaat denemelerine +2 alır.
-Favored Class (tercihli sınıfı): Genelde cüceler savaşçı sınıfını tercih ederler. Ama bir rahip de en iyi cücelerden olabilir.

3-) Elf (Elf) :

Narin, narin çok yaşayan amanda estetik ve de çıtı pıtı, herkesin ayrıcalıklı sanarak tercih ettiği, ezik bir güzellik duygusundan öne çıkarak "elf'ler kadar güzelim" mantığını yürüterek beni sinir eden bir ırk olma özelliğine sahiptirler. 1 cüceyi 100 elf büyücüye değişmem:) Sevemedim gitti bende bu elfleri. Hepiniz yüzüklerin efendisini okuyup izlediniz işte. Orda ne gördüyseniz o bu elemanlar.

Amaaaaaa sakın olaki aldanmayınız oradaki softluklarına, aslında içimi yakacak kadar da kadimdir bu yaratıklar, bir bakışı ile dünya boyunca ağzın açık dolşamanı sağlayabilecek bir ELF QUEEN hangi dünyada olabilir.

Sinirlendiğim nokta, elflerin bir moda haline gelmesi, halbu ki öylemiydi bu nadirler; bir elf kızına aşık olan kişi ömrü hayatınca bir başkasını sevemezzzz, ya da bir diyara elf geldimi oradakiler şaşkınlığa uğrar hayranca seyrederdi. Öyle bir hale sokuldu ki frp de bu ELF ler her yerde sakız niyetine çiğne. Bunu bizler yaptık tabi. Kural kitaplarında değişmeyen ırkdırlar...

-Personality (kişilik): Genelde heyecanlanmaz ama eğlenirler, açgözlülükden ziyade meraklıdırlar.Çok uzun yaşadıklarından araştıracak çok ömürleri vardır ve tepkisiz ved eilgisiz görünebilirler. Bişeye odaklı iseler vazgeçmezler. Çok zor arkadaş ve de düşman edinirler.
-boy: 1,3-1,6m boyları arası.
-Din: Yaşamı koyuyan ve sürdüren CORELLON LARETHİAN'a inanırlar.
-110 yaşında gençliğe ulaşıp 700 yaşına kadar yaşayabilirler.

Racial Traits:(Irksal özellik yada karakteristikleri)

- +2 dexterity (çeviklik), -2 Constitution (dayanıklıklık)
-Size: Medium
-Speed: 9m yani 6 kare
- Sleep (uyku) ve benzeri celp büyülerine karşı kurtarma atışlarına +2 ırksal bonus alırlar.
- İnfravision: Belirli bir mesafe değilde karanlıkta loş bir şekilde görebilirler.
- Proficient (yeterlilik): Uzun kılıç (long sword) ve epe (rapier) de yeterlilikleri vardır. Bunun yanında Lonbow(uzun yay), shortbow(kısa yay), composite short bow (birleişik kısa yay) ve composite long bow (birleşik uzun yay) gibi silahlarda ırksal olarak yeterlilikleri vardır.
-Listen (dinleme), Search (arama) ve Spot (farketme) denemelerine +2 alırlar. Gizli yada saklanmış bir kapının 1,5 m yakınında olmaları farketmeleri için yeterlidir.
-Favored Class (tercihli sınıf): genelde büyücüler Elf ler için daha uygundur.

4-) Gnome (Gnom) :

Mucitler olarak görünen eğlenceli bir ırktırlar,teknisyen, simyacı bazen ilüzyonist olabilen bir ırkdır.

-personality(kişilik): Hayvanlar, doğa, güzel taş yada elmas ve de şakalarıçok severler.Hile, şaka, mükemmel bir espri anlayışları vardır.
-Boy: Yaklaşık 1m boyundadırlar ve 20-25 kg arasında olabilirler.
-40 yaşında gençliğe uaşırlar ve 350 yıla kadar yaşayabilirler. 500 sene yaşayanları görülmüştür.
-alignment: çoğunlukla iyidirler.Düzenbazları bile kötü değüil şakacıdır
-Evleri dağlık ve ormanlık alanlarda olur, yer altında yaşar ve cücelerden daha çok temiz hava alırlar.

Racial Traits:

- +2Constitution (Dayanıklılık), -2 strength(güç) bonusu alırlar
-Size: Small (küçük): Küçük yaratıklar olarak olarak AC (zırh sınıfı) ve saldırı zarlarına +1 alırlar. +4 hide (saklanma) denemelerine alırlar.
-Speed: 6m (yani 4 kare)
-Gece görüşü: ay ışığı, meşale vs. aydınlanma durumlarında geceleri insanların iki katı kadar görebilirler.
-İlüsyon türü yanılsamalara karşı kurtama atışlarına +2 ırksal bonus alırlar.
-Orc ve Goblinoid lere karşı saldırı bonuslarına (attack bonus) +1 alırlar.
- Devlere (giant) karşı +4 reflection(kaçınma) bonusu alırlar. Bu onların geçirdikleri özel bir eğitimin parçasıdır.
-Kulakları çok keskin olup Listen (dinleme) denemelerine +2 alırlar.
-Alchemy (simya) denemelerine +2 bonus alırlar. Kimyasal sonuçları denemelerinde yardımcı olur.
-İntelligent'ı(Zeka) 10'un üzerinde olan Gnom'lar 0. level büyülerinden, dancing light (rakseden ışık), ghost sound (heyula seda) ve prestidigitation (fevkalbeşer) büyülerinden her birinden günde bir kere yapabilir.
-Favored Class: İllusionist (gözbağcı)

5-) Half Elf (Yarı Elf) :

Eh sanırım bu ırkıda fazlaca anlatmaya hacet yok, zira nasıl ortayaçıktığını hepiniz biliyorsunuz. Ama şunu söyleyebiirim ki oynaması zevkli ırklardan birisidir, özelliklede kendini diğer oyunculardan saklamak isteyen ve bunalım bir karakter yaşamak isteyen oyucular için ilaçdır. Çünkü dışlanmışdır her daim tıpkı drow'lar gibi. Eh en meşhur Half-elf'i yazmam gerekir mi bilmiyorum ama yine de yazayım tabii ki Tanis Yarımelf. İnsanı gıcık eden emrah vari yaşantısı ile beni sinir edip küpden kübe bindiren bir karakterdir kendisi.

Özellikle ejderha mızrağı serisini okumuş olanlar bilecektir, dizinin Yeni nesil isimli kitabında ki Tanis'in albino hastası oğluda aynı şekilde oyuncuyu sinir etmektedir. Yani bir karakter anca bu kadar kıl olur.

ÖNEMLİ NOT: unutmayın ki HALF-DROW da vardır.

-Personality (kişilik): İnsanın hırsı elfin zerafeti buyrun size mükemmel meyva suyu.
-Boy: 1,5-1,8m
-45-90 kg
-20 yaşında gençliğe ulaşıp 180 sene yaşayabilirler.
-Din: elflerin tanrısına taparlar.

Racial Traits:

-Size: medium
-Speed: 9m (6 kare),
-Loşgörüş
-Listen (dinleme), search (arama) ve spot (farketme) denemelerine +1 alırlar. Elfler gibi gizli kapı keşfetme yetenekleri yoktur.
-Elven Blood(Elf kanı): Tüm özellik ve etkilerde bir elf gibi işlem görürler. Örnek: elfler gibi silhlarda usta olabilriler.
-Favored Class: Hepsi

6-) Half Orc (Yarı Ork) :


Vahşi sınır bölgelerinde insanlar ve ork lar bıçak sırtında birlikte yaşarlarmış. Gerisini siz düşünün

-Personality: Çabuk sinirlenirler ve somurtkandırlar. Düşünüp taşınmak yerine savaşmayı tercih ederler. Kısa bu adalardan barbar ya da savaşçıdan başka bir şey olmaz, beyinleri küçük çünkü.
-Boy: İnsan boylarındadırlar ama biraz daha kaslıdırlar ve bu yüzden biraz daha ağırdırlar.
-İnsanlardan hızlı olgunlaşır vede insanlardan hızlı yaşlanırlar, çoğu ork 75 yaşına ulaşamamış bile:)

Racial Traits:

- +2 strenght(güç), -2 İntelligent(zeka), -2 charisma(karizma)
-Size: Medium
-Speed: 9m (6Kare)
-Darkvision (gecegörüşü): 18m (12 kare ye kadar)

7-) Halfing (Buçukluk) :

Zeki yetenekli, fırsatçı ve gnomlar kadar komik olan bir başka vede meşhur ırkımızdır. Elbetteki bir çok halfling örneği vermem mümkündür Bilbo, Tasslehoff gibi ve bir çok oyun dünyası ya da romanda da ırklarından farklıca bahsedilir, Tolkien onlara Hobbit demiştir, Margereth Weis ve Tracy Hickman ise Ejderha mızrağı dünyasında onlara Kender demiştir.

Ama inanın bana Bir kender hepsinden daha güzel ve de eğlencelidir. Ki gülmek için birebir ve mükemmel bir karakterdir.

-boy: 1m yakın
-15-20 kg arasındadırlar.

Racial Traits:

- +2 dexterity, -2 strength
- Size: Small (küçük): Küçük yaratıklar olarak olarak AC (zırh sınıfı) ve saldırı zarlarına +1 alırlar. +4 hide (saklanma) denemelerine alırlar.
- speed: 6m(4 kare)
- Climb(tırmanma), jump (zıplama) ve Move silently (sessiz hareket) denemelerine +2 ırksal bonus alırlar.
- Tüm saving throw (kurtarma atışları) larına +1 ırksal bonus alırlar.
- Fear'a (korku) karşı yapılan kurtarma atışlarına +2 moral bnusu alırlar.
- Listen (dinleme) denemelerine +2 ırksal bonus. Kulakları çok keskindir.


Irkların tanıtımını frpnetteki FallenPaladin yazmıştır

Player's Handbook ( Oyuncunun El kitabı ) :
Saygılar ,
avatar
dark_gamer
Editör
Editör

<b>Uyari Seviyesi</b> Uyarı Yok
Hangi Takimlisin
<b>Rep Puanı</b> Rep Puanı : 1
<b>Ruh Hali</b> Ruh Hali :
<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 77
<b>Rep Gücü</b> Rep Gücü : 138
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 29/06/10
<b>Yaş</b> Yaş : 22
<b>Nerden</b> Nerden : Unutulmuş Diyarlar'dan

Kişi sayfası
Paylasim Değeri:
0/0  (0/0)
Aktiflik:
0/0  (0/0)
Başari Puanı:
0/0  (0/0)

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Bir Frp Oyunu D&D yani Dungeons and Dragons ( Tanıtım )

Mesaj tarafından McSs Bir Çarş. Haz. 30, 2010 1:22 pm

Güzele benziyor... Alıntı değilse çok iyi yazmışsın.Sana göre en iyileri hangisi ?
avatar
McSs
Üye
Üye

<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 63
<b>Rep Gücü</b> Rep Gücü : 78
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 29/06/10

Kişi sayfası
Paylasim Değeri:
0/0  (0/0)
Aktiflik:
0/0  (0/0)
Başari Puanı:
0/0  (0/0)

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Bir Frp Oyunu D&D yani Dungeons and Dragons ( Tanıtım )

Mesaj tarafından dark_gamer Bir Çarş. Haz. 30, 2010 1:25 pm

sağol ama ırk bilgileri alıntı birde ilk baş wikipediadan alıntı.Bunu tanıtım amaçlı yaptım. Bana göre en iyisi gnome rogue.
avatar
dark_gamer
Editör
Editör

<b>Uyari Seviyesi</b> Uyarı Yok
Hangi Takimlisin
<b>Rep Puanı</b> Rep Puanı : 1
<b>Ruh Hali</b> Ruh Hali :
<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 77
<b>Rep Gücü</b> Rep Gücü : 138
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 29/06/10
<b>Yaş</b> Yaş : 22
<b>Nerden</b> Nerden : Unutulmuş Diyarlar'dan

Kişi sayfası
Paylasim Değeri:
0/0  (0/0)
Aktiflik:
0/0  (0/0)
Başari Puanı:
0/0  (0/0)

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Bir Frp Oyunu D&D yani Dungeons and Dragons ( Tanıtım )

Mesaj tarafından dark_gamer Bir Çarş. Haz. 30, 2010 11:25 pm

frp/rpg bölümüne taşınabilir mi ?
avatar
dark_gamer
Editör
Editör

<b>Uyari Seviyesi</b> Uyarı Yok
Hangi Takimlisin
<b>Rep Puanı</b> Rep Puanı : 1
<b>Ruh Hali</b> Ruh Hali :
<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 77
<b>Rep Gücü</b> Rep Gücü : 138
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 29/06/10
<b>Yaş</b> Yaş : 22
<b>Nerden</b> Nerden : Unutulmuş Diyarlar'dan

Kişi sayfası
Paylasim Değeri:
0/0  (0/0)
Aktiflik:
0/0  (0/0)
Başari Puanı:
0/0  (0/0)

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Bir Frp Oyunu D&D yani Dungeons and Dragons ( Tanıtım )

Mesaj tarafından strike Bir Perş. Tem. 01, 2010 10:14 am

bişi sorcam tr de bunun oyun tahtası ve phb leri nerde satılıyo
avatar
strike
Üye
Üye

<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 17
<b>Rep Gücü</b> Rep Gücü : 25
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 29/06/10

Kişi sayfası
Paylasim Değeri:
0/0  (0/0)
Aktiflik:
0/0  (0/0)
Başari Puanı:
0/0  (0/0)

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Bir Frp Oyunu D&D yani Dungeons and Dragons ( Tanıtım )

Mesaj tarafından dark_gamer Bir Perş. Tem. 01, 2010 10:28 am

dr de ve oyun mühendisinde görmüştüm yani büyük mağazalarda olması lazım ama 3.0 versiyonundan başka hiçbir kitabı türkçe'ye çevrilmedi şuan en son versiyon 4.0. Yani 3.0 Oyuncunun el kitabı baya eski ve o yeterli değil. Ama eğer diyorsan ingilizcem iyi diye o zaman amazondan Türkiye'deki fiyatından daha ucuza alabilirsin. 3.5 versiyonu tavsiye ederim.

Not: yanlış anlama 4.0(sanırım var) , 3.5 Türkiye'de var ama ingilizce.
avatar
dark_gamer
Editör
Editör

<b>Uyari Seviyesi</b> Uyarı Yok
Hangi Takimlisin
<b>Rep Puanı</b> Rep Puanı : 1
<b>Ruh Hali</b> Ruh Hali :
<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 77
<b>Rep Gücü</b> Rep Gücü : 138
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 29/06/10
<b>Yaş</b> Yaş : 22
<b>Nerden</b> Nerden : Unutulmuş Diyarlar'dan

Kişi sayfası
Paylasim Değeri:
0/0  (0/0)
Aktiflik:
0/0  (0/0)
Başari Puanı:
0/0  (0/0)

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Bir Frp Oyunu D&D yani Dungeons and Dragons ( Tanıtım )

Mesaj tarafından strike Bir Perş. Tem. 01, 2010 3:46 pm

ya bide şu zar kullannımlarını anlamadım bi anlatsan(rehber var ama anlamadım;)
avatar
strike
Üye
Üye

<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 17
<b>Rep Gücü</b> Rep Gücü : 25
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 29/06/10

Kişi sayfası
Paylasim Değeri:
0/0  (0/0)
Aktiflik:
0/0  (0/0)
Başari Puanı:
0/0  (0/0)

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Bir Frp Oyunu D&D yani Dungeons and Dragons ( Tanıtım )

Mesaj tarafından dark_gamer Bir Perş. Tem. 01, 2010 7:26 pm

strike demiş ki:ya bide şu zar kullannımlarını anlamadım bi anlatsan(rehber var ama anlamadım;)
Evet haklısın birçok d&d oyuncusu(ben mesela xD ) bu sistemi zor buluyor. Ben rehberdeki kurallardan farklı anlatamam çünkü sonuç aynı çıkıcak (mesela base attack bonus , saving throw filan hepsi aynı farklı bir şey anlatamam) Birde Rehber sadece pekiştirmek için d&d zar sistemini iyice öğrenmek istiyorsan php(140 sayfa mı ne gerekli bence) ihtiyacın var. Eğer sana bu sistem zor geldiyse bir arkadaşın yaptığı bu sistem senin için daha iyi :
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

birde bu var kitapçık , bu da yardımcı olabilir :
http:[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] stk v5

not: Dm olmak istemiyorsan/dm değilsen kafana takma bu sistemleri dm yapar. Wink

d&d de Dm olmak için derslerin hepsi burada : [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

saygılar ,
avatar
dark_gamer
Editör
Editör

<b>Uyari Seviyesi</b> Uyarı Yok
Hangi Takimlisin
<b>Rep Puanı</b> Rep Puanı : 1
<b>Ruh Hali</b> Ruh Hali :
<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 77
<b>Rep Gücü</b> Rep Gücü : 138
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 29/06/10
<b>Yaş</b> Yaş : 22
<b>Nerden</b> Nerden : Unutulmuş Diyarlar'dan

Kişi sayfası
Paylasim Değeri:
0/0  (0/0)
Aktiflik:
0/0  (0/0)
Başari Puanı:
0/0  (0/0)

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz