World Of Darkness Frplerinden Vampire The Masquerade Oyununun Tanıtımı

Aşağa gitmek

World Of Darkness Frplerinden Vampire The Masquerade Oyununun Tanıtımı

Mesaj tarafından dark_gamer Bir Çarş. Haz. 30, 2010 1:39 pmKan emen cesetler, yaşayanların kanlarıyla ziyafet çekmek için mezarlarından döndüler. Onlar, hayatları kanunsuzca onlardan çalınan, Cehenneme sürülmüş yaratıklardır. Onlar, besinlerini masumlardan, suçlulardan bazen de gönüllülerden alan yokedicilerdir.

Zamanın başından beri insanlar, mezarlarından çıkıp kan emen, et yiyen vampirlerden, ölümsüzlerden ve şeytani ruhlardan bahsetmişlerdir. Macaristan’dan Hong Kong’a, Yeni Delhi’den New York’a kadar uzanan, geceleri ortaya çıkan yaratıklar korkusu tüm insanların benliğini sarmıştır. Korkutucu vampir romanları, filmleri, TV dizileri, video oyunları ve hatta kıyafetler…

Ama bunlar sadece hikaye değil mi?

Hayır.!

Vampirler tarih öncesi zamanlardan beri aramızda yaşamaktalar. Hala da öyle. Onlar, insanların ilk yaşamlarından bu yana savaşlarını sürdürmekteler. Bu sonsuz kavga insanoğlunun geleceğini belirleyen bir son mu, yoksa yaşayanlar için bir lanet mi?

Vampire oyunları White Wolf tarafından piyasaya sürülmüş bir Rol Yapma Oyunudur. (RPG) Oyun aslında bildiğimiz ama bazı yönlerden bilmediğimiz bir dünyada geçer. Vampire oyun sistemi dünyamızda geçmektedir ama bilmediğimiz yönü ise bu dünyada yaşayan başka canlılardır. Kurtadamlar (werewolf), Gulyabaniler (ghoul), Periler (Faeries), Büyücüler ve daha diğerleri… Bu karmaşa içindeki dünyaya oyun sisteminde “World Of Darkness” yani Karanlıklar Dünyası deniyor. Bu dünya bize Batman’deki Gotham City ‘yi çağrıştırabilir.

Vampire oyunlarında –oyun her ne kadar senaryoya ve oyun yöneticisine göre değişse de- yaşananlar, genelde günümüzdeki koşullar gibidir. İnsanlar 09:00-18:00 arası çalışırlar, devlet memurları zam isterler, emeklilik yaşı sürekli yükseltilir, bilgisayar sistemlerinin çoğu Microsoft’un elindedir gibi. Günlük hayatta olan her şey Vampire oyununda da vardır, sadece Vampire oyun sistemi diye bir kavram yoktur. (Zaten böyle bir şeyin oyun içindeki dünyada da olması biraz saçma olur)

Bunun dışında Vampire oyun sistemi aslında iki ayrı şekilde ele alınmalı. Vampire: The Dark Ages ve Vampire: The Masquerade. Dark Ages oyun sistemi eski çağlarda geçen, şövalyelerin, krallıkların, haçlı seferlerinin olduğu eski tarih dönemlerini ele alır. Masquerade oyun sistemi ise, az önce bahsettiğim günümüz koşullarını ve günümüz insanlarını kapsar ve oyun şu anki dünyamızda geçer.

Oyun sistemi olarak birbirlerine çok yakın olsalar da temel bazı ayrılıklar bulunmaktadır. Mesela Dark Ages sisteminin karakter kağıtlarındaki Archery (okçuluk) yerini Firearms’a (ateşli silahlara), Ride (binicilik) ise Drive’a (sürücülük) bırakmıştır. Bu tarz gelişmelerin dışında Vampir Klanları da özellik değiştirmişlerdir. Dark Ages’in filozof klanı olan Brujah klanı, Masquerade ile birlikte karşımıza güçlü, daha çok kas gücüne yönelik işler yapan asiler olarak çıkar. (Klanlara çok fazla değinmek istemiyorum yoksa işin içinden çıkamayız. Ayrıntılar WW2300 – Vampire: The Masquerade kitabında verilmiştir. Bu aynı zamanda Vampire: The Masquerade ‘in kaynak kitabıdır. )

Vampire oyun sistemi D&D oyun sisteminden farklıdır, hatta tek benzer yanları Role-Play özelliği taşımalarıdır. D&D sisteminde kullanılan d20, d8, d12, d100 gibi zarlar Vampire’da yoktur. Vampire oyun sistemi “d10 sistem” olarak adlandırdığımız ve sadece 10’luk zar (d10) ile oynanan bir yapıya sahiptir. D&D kuralları gibi 1 adet 20’lik zar ile oyun kurtarılmıyor, 3-5 tane 10’luk zar gerekebilir. (Hatta bazı durumlarda 8 tanenin yetmediği oluyor, ben kendimden biliyorum. : ) ) Oyunda karakterin özelliklerine göre zar sayısı ve kaç atması gerektiği belirleniyor. Çok ayrıntıya girmeden şöyle açıklayacağım:

GabrieL isimli karakterimiz, bir sokak kavgası sırasında silahını çıkardı ve Keri isimli karakterimize ateş edecek. (Ateşli silah kullanabilmek için Dexterity + Firearms yetenekleri göz önüne alınır) GabrieL’in 3 puan Dexterity (Çeviklik), 2 puan da Firearms (Ateşli Silah) yeteneği var. Bu yüzden toplam 5 olduğu için 5d10 (5 adet 10’luk zar) atacaktır. Ayrıca Keri karakterimizin de önünde biri olduğu için ve Keri’yi vurmak biraz zor olacağı için zorluk derecesi 7 olarak belirleyebiliriz. (Zorluk derece oyun yöneticisi tarafından durumun zorluğuna ya da kolaylığına göre belirlenir.)

GabrieL zarları atar ve 7,1,8,3,9 gelir. Zorluk derecesi 7 olduğundan dolayı 7 ve üzeri gelen zarlar success (başarı) olarak nitelendirilir. GabrieL, 5 zarda 3 success yapmış gibi görünmektedir ama istisnalar vardır. Zar sisteminde 1 başarısız demektir ve gelen 1 zarı bir adet success’i götürür. Yani bu durumda GabrieL karakterimiz 2 success yapmış oldu. Bu olay sonucunda GabrieL Keri’yi vurur. 1 her zaman başarısız, 10 her zaman başarılıdır. Bazı işlemler 1 success ile yapılabilir ama daha fazla success işi daha iyi yapmayı sağlar.

Bunun dışında oyunun D&D kurallarından farklı bir yanı ise oyun yöneticisinin ismi DM (Dungeon Master) değil ST (Storyteller) ‘dır.

Bazı kavramları daha iyi anlayabilmeniz için karakter kağıdı örneğimize bakabilirsiniz.


. : Vampire Karakter Kağıdı : .


Vampire Hakkında Detaylı Bilgi Alabileceğiniz Kitaplar:
Vampire: The Masquerade
Vampire: Dark Ages
Book Of Nod
Vampire: Storyteller’s Guide

Bu kitaplar White Wolf tarafından çıkarılmıştır. Amazon.com gibi sitelerden temin edebilirsiniz.


Yazan: Kayra "Keri" Küpçü


Yaratılış

"Beware, my childer, of thy eternal enemies:
Of the savage ones, the skinchangers, who hunt as wolves,
Of the knights of fire and sword, the witch-slayers.
Of the burning scions of the Pit itself.
But above all, my childer, beware one another,
For we shall always be our own direst foes.''

Baloya hoş geldin çocuk, maskeli balomuza… Sonsuz gecede yapılan ve binlerce yıldır süre gelen, maskesini düşürenin öldüğü acımasız, bir o kadarda gizemli olan balomuza. Eminim şu an kendini garip hissediyorsundur… Haklısın, yeniden doğuşun olağan bir yan etkisi, nefes almadığını fark ettin mi? Artık ihtiyacın olmayacak… Biz gecenin çocuklarıyız, Yukardaki tarafından lanetlenmiş, Lilith tarafından kutsanmış… Artık sen bir Kindred'sın. Buna alışman biraz uzun sürecek. Sıcak kanını içerken öldürdüğün insanın ölü gözlerine bakmak belki suçluluk duymana yol açacak, ama seni temin ederim, sonsuz hayatımızın her gecesinde, kalan insanlığımızın son parçalarınada veda ediyoruz. Taki soğuk katiller olana dek. Bu karanlık dünyada sana anlatacağım çok şey var, ama istersen en başından başlıyalım, tarihin ilk zamanlarından…

Tarihin ilk zamanlarında, Adem ve Havva evlendi ve 3 tane oğulları oldu. Caine, Abel ve Seth. İlk doğan Caine, bitkileri yetiştirdi. Onları suladı ve büyüttü, hayat verdi. İkinci doğan Abel hayvanlara baktı. Onları besledi ve büyüttü.

Bir gün Adem iki oğluna şöyle dedi. ''Caine, Abel, [Yukardaki] için bir kurban vermelisiniz. Öyle bir kurban ki hayatta en çok sevdiğiniz şeylerden biri olacak.''

Caine, [Yukardaki] için en tatlı meyvalarını, en olgun bitkilerini getirdi.

Abel, [Yukardaki] için en genç, en güçlü hayvanını kurban etti.

İki kardeşte kurbanlarını Adem'in sunağına koydular ve ateşe verdiler. Duman onları yavaşça yukarı doğru götürdü. Abel'ın kurbanı tatlı bir koku yaydı ve kabul edildi. Caine'inki ise kabul edilmedi ve Caine sert bir şekilde azarlandı.

İlk doğan ağlamaya başladı, gece gündüz [Yukardaki]'ne dua etti.

Adem kurban vaktinin yeniden geldiğini söyledi. Abel yine en güçlü ve genç hayvanlarından birini öldürdü. Caine ise eli boş geldi, çünkü kurbanının istenmeyeceğini biliyordu.

Abel şöyle dedi; ''Caine, neden bir kurban getirmedin?''. İlk doğan gözleri yaşlı bir şekilde kardeşinin kalbine mızrak saplayarak onu kurban etti, hayatta en çok sevdiği şeyi.

[Yukardaki] onu cennetten attı, ve Nod denilen bir yere sürgün etti.

Caine karanlıkta yanlız kalmıştı. Açtı, üşüyordu ve ağlıyordu... Karanlığın içinden tatlı bir ses geldi. Siyahlar içinde bir kadın Caine'e doğru yaklaştı.

''Hikaye'ni biliyorum, Nod'lu Caine. Açsın, bende yemek var. Üşüyorsun, bende kıyafetler var. Üzgünsün, bende rahatlık var''
''Benim gibi lanetli birini niye rahatlatasın? Neden giydiresin? Neden besleyesin?''
''Ben senin babanın ilk karısıyım. Yukardakine karşı geldim ve özgürlüğü karanlıklarda buldum. Ben Lilith'im. Bir zamanlar bende üşüyordum. Benim için sıcaklık yoktu. Bir zamanlar bende açtım, benim için yemek yoktu. Bir zamanlar bende üzgündüm, benim için rahatlık yoktu.''
Lilith Caine'i ağırladı ve onu besledi, rahatlattı. Caine onun evinde bir süre kaldı, ve birgün ona sordu:
''Sadece karanlıktan, bu evi nasıl yaptın? Nası kıyafetler yarattın? Nası yiyeceklerini yetiştirdin?''

Lilith gülümsedi ve cevap verdi: ''Ben uyandım. Bu sayede istediğim gücü yaratıyorum''
''Beni de uyandır Lilith, benim de güce ihtiyacım var. Bende kendi evimi, giysilerimi, yiyeceklerimi yaratmalıyım.''
''Uyanmanın sana ne yapacağını bilmiyorum. Sen baban tarafından lanetlendin. Ölebilirsin, sonsuza kadar değişebilirsin.''
''Güç olmayan bir yaşamın ne önemi var? Sen olmadan ben ölürüm, ama senin kölen olarak yaşayamam.''

Lilith Caine'i seviyordu. Bunun olmasını istemesede Caine'in istediğini yaptı ve Caine'i uyandırdı. Bileğinden gelen kanı bir kaba koydu ve Caine'e içirdi. Caine Abyss'e düştü, o kadar uzun düre düştüki bu ona sonsuzluk gibi geldi. Gözlerini açtığında karanlık bir yerdeydi.

Karanlığın içinde Caine parlak bir ışık gördü. Gecede parlayan ateş, Michael, Kutsal Ateşin koruyucusu ona gelmişti, ve şöyle dedi. ''Adem ve Havvanın oğlu, suçun büyük ama babamın bağışlıyıcılığı da çok büyük. O seni affetti.''

Caine cevap verdi; ''[Yukardaki]'nin acımasıyla değil ancak kendi vicdanımla gurur içinde yaşayabilirim.'' ve reddetti.

Ve Michael ona ilk lanetini verdi:
''Bu diyarlarda gezdiğin sürece, sen ve senin çocukların ateşten korkacak. Ateşim sizin derinizi yakacak ve sizi mahvedecek.''
O gecenin sabahında, ufuktan Raphael göründü. Güneşin koruyucusu. Caine'e şöyle dedi
''Adem'in oğlu, Havva'nın oğlu, kardeşin Abel cennetten senin günahlarını affetti. Tanrı'nın bağışlamasını kabul etmeyecek misin?''
Caine cevap verdi; ''Abel'ın bağışlaması bir şey ifade etmez. Ancak ben kendimi affedebilirsem gerçekten affolmuş sayılırım'' ve reddetti.

Ve Raphael ona ikinci lanetini verdi:
''Bu diyarda gezdiğin sürece sen ve senin çocukların gün doğuşundan korkacak. güneşin ışınları sizi ateş gibi yakacak. Şimdi git ve karanlık bir yere saklan, güneşin gazabını hissetmemek için.''
Caine kaçtı ve karanlık bir mağraya saklandı ve orda uyudu. Uyandığında ölüm meleği Uriel onu kanatlarının arasında tutuyordu. Caine'e şöyle dedi:
''Adem'in oğlu, Havva'nın oğlu, Tanrı senin bütün günahlarını bağışladı, kabul et ve bütün lanetlerinden kurtul.''
Caine cevap verdi; ''Tanrı'nın bağışlamasıyla değil, kendi bağışlamamla yaşayacağım. Ben benim. Yaptıklarımı yaptım. Bu asla değişmeyecek''

Ve Tanrı'nın kendisi, Uriel'ın ağzından Caine'e son lanetini verdi.
''Sen ve senin çocukların, bu diyarda gezdiği sürece karaklığa tutunacaklar. Sadece kan içecekler. Sadece kül yiyecekler. Ölümde olacakları gibi olacaklar, ama ölmeyecekler ve hep yaşayacaklar. Son günlere kadar dokunduğunuz her şey yok olacak.''

Bu lanetle Caine acı bir çığlık attı. Gözlerinden kan geldi. Bu gelen kanı bir kabın içine doldurdu ve içti.
Kafasını kaldırdığında Gabriel karşısında duruyordu, ve ona şöyle dedi:
''Adem'in oğlu, Havva'nın oğlu. Babamın bağışlayıcılığı bildiğinden çok daha büyük. Şimdi bile Affedilme'ye bir yol açıldı. Bu yola [Golconda] diyeceksin. Çocuklarına ondan bahset, çünkü sadece bu yolla yeniden ışıkta yürüyebileceksiniz.''
İşte ilk Vampir'in oluş hikayesi ve Vampirlerin lanetlerini nasıl aldığı.


Yazan: Mehmet "Overlord" Ege


Daha fazla bilgi için :
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


Not: Zaten belirttim ama tekrar söyleyeyim yukarıdaki bilgiler alıntıdır , bu konu oyunu tanıtım amaçlıdır.
avatar
dark_gamer
Editör
Editör

<b>Uyari Seviyesi</b> Uyarı Yok
Hangi Takimlisin
<b>Rep Puanı</b> Rep Puanı : 1
<b>Ruh Hali</b> Ruh Hali :
<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 77
<b>Rep Gücü</b> Rep Gücü : 138
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 29/06/10
<b>Yaş</b> Yaş : 22
<b>Nerden</b> Nerden : Unutulmuş Diyarlar'dan

Kişi sayfası
Paylasim Değeri:
0/0  (0/0)
Aktiflik:
0/0  (0/0)
Başari Puanı:
0/0  (0/0)

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: World Of Darkness Frplerinden Vampire The Masquerade Oyununun Tanıtımı

Mesaj tarafından Admin Bir Çarş. Haz. 30, 2010 3:17 pm

sevmem vampir oyunlarını xD

__________________
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
avatar
Admin
Admin
Admin


<b>Uyari Seviyesi</b> Uyarı Yok
Hangi Takimlisin
<b>Rep Puanı</b> Rep Puanı : 15
<b>Ruh Hali</b> Ruh Hali :
<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 162
<b>Rep Gücü</b> Rep Gücü : 267
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 25/06/10
<b>Nerden</b> Nerden : Bingöl


Kişi sayfası
Paylasim Değeri:
0/0  (0/0)
Aktiflik:
0/0  (0/0)
Başari Puanı:
100/100  (100/100)

Kullanıcı profilini gör http://patlicanforum.hareketforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: World Of Darkness Frplerinden Vampire The Masquerade Oyununun Tanıtımı

Mesaj tarafından McSs Bir Çarş. Haz. 30, 2010 3:48 pm

Alacakaranlıktan sonra vampirler bayıyo Very Happy
avatar
McSs
Üye
Üye

<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 63
<b>Rep Gücü</b> Rep Gücü : 78
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 29/06/10

Kişi sayfası
Paylasim Değeri:
0/0  (0/0)
Aktiflik:
0/0  (0/0)
Başari Puanı:
0/0  (0/0)

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: World Of Darkness Frplerinden Vampire The Masquerade Oyununun Tanıtımı

Mesaj tarafından dark_gamer Bir Çarş. Haz. 30, 2010 4:08 pm

SaSuKe demiş ki:Alacakaranlıktan sonra vampirler bayıyo Very Happy
alacakaranlık vampirlerin içine ...... bir filmdir Laughing . Alacakaranlık saçma en azından bizfrp oynayanlara göre saçma ve yıldızları sayesinde seyredilen bir film. Herkese bu oyunu tavsiye ediyorum en azından hikayesini okuyun etkileneceksiniz. Özellikle vampirlerin yaratılış hikayesi beni çok etkiledi.

Admin demiş ki:sevmem vampir oyunlarını xD
Hikayesini okursan seversin diye tahmin ediyorum , zevkli bir oyun. Wink
avatar
dark_gamer
Editör
Editör

<b>Uyari Seviyesi</b> Uyarı Yok
Hangi Takimlisin
<b>Rep Puanı</b> Rep Puanı : 1
<b>Ruh Hali</b> Ruh Hali :
<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 77
<b>Rep Gücü</b> Rep Gücü : 138
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 29/06/10
<b>Yaş</b> Yaş : 22
<b>Nerden</b> Nerden : Unutulmuş Diyarlar'dan

Kişi sayfası
Paylasim Değeri:
0/0  (0/0)
Aktiflik:
0/0  (0/0)
Başari Puanı:
0/0  (0/0)

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: World Of Darkness Frplerinden Vampire The Masquerade Oyununun Tanıtımı

Mesaj tarafından McSs Bir Çarş. Haz. 30, 2010 4:13 pm

vampire knight izlicemde ne tür echhi falan değil dimi Very Happy kuzenimle izlerim terbiyeli biri.
avatar
McSs
Üye
Üye

<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 63
<b>Rep Gücü</b> Rep Gücü : 78
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 29/06/10

Kişi sayfası
Paylasim Değeri:
0/0  (0/0)
Aktiflik:
0/0  (0/0)
Başari Puanı:
0/0  (0/0)

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: World Of Darkness Frplerinden Vampire The Masquerade Oyununun Tanıtımı

Mesaj tarafından dark_gamer Bir Çarş. Haz. 30, 2010 4:34 pm

SaSuKe demiş ki:vampire knight izlicemde ne tür echhi falan değil dimi Very Happy kuzenimle izlerim terbiyeli biri.
echhi değil yani diğer animelerdeki gibi açık saçık bir sahne görmedim. Tavsiye ederim.
avatar
dark_gamer
Editör
Editör

<b>Uyari Seviyesi</b> Uyarı Yok
Hangi Takimlisin
<b>Rep Puanı</b> Rep Puanı : 1
<b>Ruh Hali</b> Ruh Hali :
<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 77
<b>Rep Gücü</b> Rep Gücü : 138
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 29/06/10
<b>Yaş</b> Yaş : 22
<b>Nerden</b> Nerden : Unutulmuş Diyarlar'dan

Kişi sayfası
Paylasim Değeri:
0/0  (0/0)
Aktiflik:
0/0  (0/0)
Başari Puanı:
0/0  (0/0)

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: World Of Darkness Frplerinden Vampire The Masquerade Oyununun Tanıtımı

Mesaj tarafından McSs Bir Çarş. Haz. 30, 2010 4:35 pm

tamam saol.
avatar
McSs
Üye
Üye

<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 63
<b>Rep Gücü</b> Rep Gücü : 78
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 29/06/10

Kişi sayfası
Paylasim Değeri:
0/0  (0/0)
Aktiflik:
0/0  (0/0)
Başari Puanı:
0/0  (0/0)

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: World Of Darkness Frplerinden Vampire The Masquerade Oyununun Tanıtımı

Mesaj tarafından dark_gamer Bir Çarş. Haz. 30, 2010 11:25 pm

frp/rpg bölümüne taşınabilir mi ?
avatar
dark_gamer
Editör
Editör

<b>Uyari Seviyesi</b> Uyarı Yok
Hangi Takimlisin
<b>Rep Puanı</b> Rep Puanı : 1
<b>Ruh Hali</b> Ruh Hali :
<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 77
<b>Rep Gücü</b> Rep Gücü : 138
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 29/06/10
<b>Yaş</b> Yaş : 22
<b>Nerden</b> Nerden : Unutulmuş Diyarlar'dan

Kişi sayfası
Paylasim Değeri:
0/0  (0/0)
Aktiflik:
0/0  (0/0)
Başari Puanı:
0/0  (0/0)

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz