metin 2 yakındövüş ninja skill klavuzu

Aşağa gitmek

metin 2 yakındövüş ninja skill klavuzu

Mesaj tarafından strike Bir Çarş. Haz. 30, 2010 12:08 pm

Arkadaşlar oyunda bir süre sonra en sık sorulan sorulardır bir budur: Skilleri nasıl ve neye göre vermeliyim? Bu konuda yapılacak bir yanlışın telafisi çok zor olabilir. Şimdi sizlere yakın dövüş ninjaların skillerini ve özelliklerini açıklayayım:

Bıçak çevirme:
En popüler iki skillden birisidir. İşaretlenen düşman doğru bıçaklarla taklalar atarsınız. Tek vuruşta sabit, yeterli sayılabilecek bir vuruş gücü vardır. Ancak ustalıklı kullanıldığı zaman öldürücüdür. Bu skilin sağladığı hasarı 2 ya da 3 katına çıkarabilirsiniz. Nasıl mı? Düşmanı tam atarken, düşman sizi atarken, düşman sizden kaçarken ve siz tam arkasından koşarken ya da düşman sersemlediğinde kullanın. Üstelik bıçak çevirme az da olsa bir yüzdeyle zehirleme imkanı da sağlar. Bıçak çevirme slotlarda ve kalabalık gruplarda da grubu dağıtmak için çok faydalıdır. Bu skilin hasarını maksimuma çıkarmak istiyorsanız bıçak ya da hançer kullanmalısınız. Karşınızdaki düşmanın leveli sizden ne kadar yüksekse, bıçak çevirmeyi sektirerek yapma ihtimali o kadar düşer. Öfke master olan savaşçılara karşı sektirme ihtimali azalır.

Suikast:
En popüler diğer skildir. Düşmana yaklaşır ve yukarıdan aşağıya tek ve kesin bir vuruş yaparsınız. Tek başına tek vuruşta en çok hasar veren skildir. Onun için silahınızda ya da üstünüzde delici-kesici birşeyler varsa ve suikaste denk gelirse düşmanı ağlatır. Verdiği hasar düşman sabit dururken ve siz onun arkasındayken maksimumdur. Bu etkiyi sağlamak için de kamuflajla desteklenmelidir. Suikastı master yapacak herkes kamuflaja 1 de olsa puan vermelidir. Master 1 yapıldıktan sonra kamuflajla birlikte düşmanın canının tek vuruşta yarısını alması sık görülür. Özellikle vs. lerde ve lonca savaşlarında çok kullanılır. Bu skilin hasarını maksimuma çıkarmak istiyorsanız kılıç kullanmalısınız. Ancak bıçakla da gayet fazla hasar verecektir.

Kamuflaj:
Ninjayı minimum 15. sn. düşmandan görünmez kılar. Tabi düşman dediğimiz, vs. lerdeki rakiplerimizdir. Bunun dışında tek özelliği kamuflaja verilen her bir puanın suikastin verdiği hasarı artırmasıdır. Slot kesmekte işinize yaramaz. Kaçmakta ve hava atmakta yarar.

Hızlı saldırı:
Belli bir mesafeden düşmana aniden vuruş yapar. Kaçan düşmanı yakalamakta iyidir. Yere düşmüş ya da sersemlemiş düşman üzerinde uygulandığında etkisi daha çoktur. Yerden kalkıp size doğru koşan bir düşmanı aniden arkasından bıçaklamak zevklidir. Yere düşmüş düşmana uygularsanız, adamı bir kere daha sektirirsiniz. Dolayısıyla bıçak çevirmenin sektirmesi biter bitmez uygulanması faydalı olur. Vs. lerde çok etkilidir.

Zehirli bulut:
Garip ama popülaritesi en düşük skilldir. Düşmana uzakten zehir üflemenizi sağlar. Bu zehir başta biraz can götürür. İlk anda verdiği hasar bıçak çevirmeye, suikaste ve hızlı saldırıya göre düşüktür. Ancak ilk vuruştan sonraki her 3-4 saniyede bir düşmanın canını belli bir miktar azaltır. Ancak zehrin tutma, yani düşmana yapışarak ilk hasarından sonra da periyodik hasar vermeye devam etme ihtimali master olana kadar yaklaşık %25, master sırasında %50, gm sırasında %75 dir (Bu değerler ortalamadır. Karşınızdaki düşmanın leveli sizden ne kadar yüksekse, zehrin tutma ihtimali o kadar azalır.) Bunun tuttuğu bir düşman çok üzülür Zehirli bulutun verdiği hasar, düşmanın defansından bağımsızdır. Yani örneğin diğer skillerden suikast hasarınız 1500 yazıyor olabilir, ancak karşınızdaki düşmanın defansı yüksekse siz ona ancak 1000 vurabilirsiniz. Bu durum bir tek zehirli bulut için geçerli değil. Zehirli bulut master olana kadar verdiği hasar yüksek değildir. Ancak master olduktan sonra her bir artan master puanı, diğer skillerden daha çok artar. Yani diğer skiller örneğin suikast 800-900 iken, bir master artınca 840-940 olur. Ancak zehirli bulut 800-900 iken 950-1050 gibi birşey olur. Yani M4-5 seviyesinde zehirli bulut uçar gider! (Tabi bu değerleri örnek vermek amacıyla salladım).

Suikast 15 sn. de dolar. Bıçak çevirme ve zehirli bulut 25 saniyede dolar. Hızlı saldırı ise 20 sn. de dolar. Bu dolma süresini kısaltmak için soğutma taşı takmanız, büyü hızı veren itemlar kullanmanız şart.

Genelde oyuna başlandığında ilk akla gelen soru, ilk açılan skillerin ve masterların neler olacağıdır. En sık tercih edilen ilk iki skil bıçak çevirme ve suikasttir. Daha sonra ise zehirli bulut ya da hızlı saldırı gelir. Kamuflaj masterına sık rastlanmaz. Çünkü sadece pvp'lerde işe yarayan bir skildir.

Benim şahsi kanaatim, oyundaki ilk iki skilin zehirli bulut ve suikast olması. Nedeni şu: Bıçak çevirmeyi kullanmak ustalık ister. Bu ustalık da el becerisine dayanır ve zamanla öğrenilir. Ayrıca bıçak çevirme bk.ları pahalıdır. Oysa zehirli bulut bk. lar çok ucuzdur. Zehirli bulut, bıçak çevirmenin aksine slot kesmekte çok işe yarar. Bıçak çevirme vs. lerde daha etkilidir. Zaten ilk iki skil 35-40 level arası master olacak. Sizin de pvpleriniz bu leveldan sonra başlar doğru dürüst. O bakımdan başta slot kesmekte daha etkili olan ve kitapları daha ucuz skilleri tercih etmek mantıklı olur. Suikast ise birikmiş slot üstünde bıçak çevirmeden daha çok hasar bırakır. Tek vuruşta en yüksek hasarı verir. Ayrıca bıçak çevirmeden önce master yapılmasının çok önemli bir nedeni, dolma süresinin çok kısa olmasıdır. Bu dolma süresi, yani büyü hızı bir skilin en önemli özelliklerinden. Peki suiast mi yoksa zehir mi daha önce master yapılmalı derseniz, bu sizin tercihinize kalmış. Zehirli bulut da olabilir. Çünkü zaten 17-20 levela gelmek çok kolay. Bu sırada zehir master olacaktır. Bu levellarda vs. ye değil slot kesmeye yükleneceğiniz için, zehrin slottaki bir - iki canavara birden yapışma özelliği de işinize yarar. Ayrıca zehirli bulutta ıskalama olasılığı yoktur. Yani, pvp'lerde ya da slotlarda hareketli bir hedefi suikastle, bıçak çevirmeyle ya da hızlı saldırıyla ıskalama olasılığınız her zaman vardır. Ancak zehirli bulutu sırtınız hedefe dönük üfleseniz bile gider hedefini bulur. Yine ayrıca 40 levela kadar bir kitaba 80-100 k vermek kolay değil. Oysa zehirli bulut bk. lar 5-10 k ya bulunur. Ancak suikast de olaibilir. Çok hızlı dolması ve tek vuruşta maksimum hasarı vermesi müthiş bir avantaj. Eğer 35 levela kadar çok pvp (vs) yapacaksanız:

Zehirli bulut - Suikast - Bıçak Çevirme - Hızlı Saldırı

Ancak 35'e kadar çok pvp yapmam, bol bol slot keserim diyorsanız bu sıralama şöyle olur:

Suikast - Zehirli bulut - Bıçak Çevirme - Hızlı Saldırı

Elbette ki ninjayı yan çar olarak kasıyorsanız ve ona verecek paranız bolsa, ya da serverınızda zehirli bulut kitapları diğerleri gibi pahalıysa (aslında bunları yazdıkça belki fiyatları artıyordur ) sıralama şöyle daha mantıklı olabilir:

Suikast - Bıçak Çevirme - Zehirli Bulut - Hızlı Saldırı

Not 1: Master, bir skilin yüksek düzeyde hakimi olmak demektir. Bir skile verdiğiniz puan giderek artar, toplam puanı 17,18,19 ya da 20 olduktan sonra ise master açılır ve artık kısayolunda 7,8 gibi bir rakam değil, M1, M2 gibi bir rakam yazar. Ancak toplam kaç puan verdikten sonra master açılacağı tamamen şansınıza kalmıştır. Normalde internette, forumlarda, heryerde master 7-10 arasındayken de Grand Master açıldığı yazılır - söylenir. Ancak oyun halen beta aşamasında olduğu için şöyle bir durum var: M7-8 ve 9'da GM açılması imkansız. M10 yapacaksınız, sonra on tane daha kitap okuyup Grand Master yapacaksınız. Bu aşamadan sonra skiller çok yüksek hasar verirler.
Not 2: Skillere ait en pahalı beceri kitapları (BK'lar) bıçak çevirmeye ve suikaste aittir.
Not 3: Skillerin puanlarını eşit götürmemeniz tavsiye edilir. Önce bir skili master yapın, sonra diğer bir skile yüklenin. Ama suikast kullanıyorsanız arada kamuflaja 1 puan verebilirsiniz....

Edit//Hakan Alıntıdır
strike
strike
Üye
Üye

<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 17
<b>Rep Gücü</b> Rep Gücü : 25
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 29/06/10

Kişi sayfası
Paylasim Değeri:
0/0  (0/0)
Aktiflik:
0/0  (0/0)
Başari Puanı:
0/0  (0/0)

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz