Patlıcan Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Frp Nedir ?

Frp Nedir ? Empty Frp Nedir ?

Mesaj tarafından dark_gamer Çarş. Haz. 30, 2010 11:20 pm

Frp rol yapma oyunlarına denir. Yani oyunu rol yaparak oynarsınız , yarattığınız karaktere göre oynarsınız. Eğer karakteriniz kötüyse kötü rolünde oynatın veya düzenbazsa ona göre düşünüp oynatın. Açılımı Fantasy Role Playing'dir. Frp genellikle zar sistemleriyle oynanır. Nedir bu zarlar ? Hemen bir alıntı yaparak D&D deki zar sistemini örnek olarak açıklayayım :

Frp Nedir ? 26421_big
Öncelikle bazı terimleri bilmemiz gerekiyor zarlar hakkında.
1d6: 6 lık zarın 1 kere atılması demektir.
2d8: 8 lik zarın 2 kere atılmasıdır
4d12: 12 lik zarın 4 kere atılmasıdır
2d20+3: 20 lik zarın 2 kere atılmasından sonra bu sayıya 3 eklenmesi demektir.

20'lik Zar:

Frp oyuncusunun ve DM (Dungeon Master) in en temel zarıdır. Genellikle şu cümleler eşliğinde oyunda kulanılır

Oyuncu: Tuzaktan kaçmak için Escape Artist skill imi kullanıyorum.
DM: Bakalım yapabiliyor musun... (20 lik zar atılır DM in isteğine göre DM kendisi kapalı olarak da atabilir oyuncuya açık olarak da attırabilir)

Savaş esnasında bir Rogue Düşmanına : Aaa.. Şu arkandaki de ne öyle? (Bluff check olarak Dm 20 lik zar atar)
Kendilerini esir edip hapse atan güvenlik memurlarına Paladin dönüp: Bakın ortada korkunç bir yanlış var aslında biz... ( Diplomacy Check olarak 20 lik zar atılır)

12'lik Zar:

Genellikle agır silahlar (bir ogre veya bir barbarın ancak taşıyabildiği kadar ağır) için atılan hasar zarlarıdır. Aynı zamanda Barbar class ının seviye atladığında hitpoint için attığı zardır.

10'luk Zar/100'lük zar:

10 luk zar genelde normalden biraz büyük paladin ve şövalyeler gibi kişilerin tercih ettiği ağır silahların hasar zarlarıdır. Aynı zamanda Fighter/Warrior class ının hitpoint zarıdır.
100 lük zar ise genellikle olasılık hesaplarında kullanılır. Bazı büyülerin yapıları gereği olasılık her zaman mevcuttur. Örneğin bir teleport büyüsü yapıldığı anda oyuncunun nereye ışınlanacağına kendisi karar verebilir ve sapma az olur ama aynı oyuncu 1 den fazla kişiyi ışınlamak isterse tabloya göre 100 lük zar atılır ve gelen zara göre bir yere gidilir
Örneğin:

Wizard: Kendimi ve arkadaşlarımı ( 4 kişi) bu ejderhanın ininden aldığımız hazinelerle birlikte evimize ışınlıyorum ( Sizce de fazla basit değil mi? İşte tam bu noktada D&D hoop dur bakalım nereye diyor)
DM Gizlice 100'lük zar atıyor. Tabloya bakıyor ve şunları diyor: Eveeet herkesi sorunsuzca ışınladın ve herkesin kolu ve bacakları olması gereken yerde. Hazineler de duruyor ama ortam biraz sıcak.
Shadow Dancer: Ne kadar sıcak?
DM: Valla karşınızda kırmızı tenli kafasında iki boynuzu olan çatal kuyruklu bir asa taşıyan sivri dişleri ile size doğru sırıtarak gelen bi tip var.
Shadow Dancer: Ölü numarası yapıyorum ( Bluff check 20 lik zar)
DM Sırıtarak: Hiç gerek yok...
...........

8'lik Zar:

Bu zar long sword un damage zarı ve aynı zamanda long bow un damage zarı olması nedeniyle belki de oyunda en çok kullanılan ikinci zardır. Bu silahlar bir savaşçının ve paladinlerin vazgeçilmez silahıdır. Ranger gibi hafif zırhlı classların hitpoint zarıdır aynı zamanda.

6'lık Zar:

Herkesin tanıdığı ve bildiği 6 lık zardır. Rogue class ının zimmetli malı gibidir adeta. hitpointlerini de bu zarla atar bu 'düzenbazlar'

Rogue: Ogreye arkasından çaktırmadan yaklaşıyorum ve kısa kılıcımı sırtına geçiriyorum (1d6) Arkasında olduğum için hazırlıksız yakalayıp miğde boşluğuna doğru vuruyorum (Sneak attack ile fazladan 2d6) Sonra da...
DM: Tamam tamam ogre karşındaki öldü zaten ...
Rogue: Hemen üstünü arıyorum.. ( Çok tipik)

4'lük Zar:

Genelde Wizard ve Sorcerer/Sorceress'lerin hitpoint için kullandıkları zardır. Ünlü Magic Missle Büyüsünün damage zarıdır. Aynı zamanda okunması en çok karışıklık yaratan zardır. 2-3 Farklı çeşidi olduğu için de belirli bir anlatımı yoktur. Kısaca zarı attıktan sonra çevirin her sayının dipte aynı olduğunu göreceksiniz ( Ya da zar çeşidine göre en tepedeki numaraların aynı olduğunu)

Sorceress: Ben Karşımdaki Orklara Magic Missile atıyorum. 1 tane missile ı sağdakine 2 sini ise soldakine atıyorum aynı anda.
DM: Tamam 4 lük zar at.
Sorceress: Attım ama kaç geldi okuyamıyorum bu zarı ben yaaa??!

Örnek bir frp :

(GM, oyuncuya ormana girdiğini ve çıkan rüzgarların yaprakları uçurduğunu ve yaz olduğunu, çığlık sesleri olduğunu söyler)

Lthien Elensar, Lorien ormanlarında kafasını yoran bir sürü soru ile bilinçsizce yürüyordu.Yaz olmasına karşın havada vücudu titreten bir rüzgar yaprakları savurarak hızla güneye ilerlemekteyken,nereden geldiği ve kimlere ait olduğunu bilinmeyen çığlık sesleri tüm ormanı kapladı.

"Kim var orada?"Elf aynı soruyu tekrar tekrar sorarken aynı zamanda kendi etrafında hızla dönüyor ve birini görme umuduyla sıkışık ağaçların oluşturduğu ormanların ilerisine elf gözüyle bakıyordu.

(GM, cevap gelmediğini ve seslerin tamamen kesildiğini söylüyor.Muhtemelende duyamayacağını bir daha.)

Lakin bir daha o sesleri duymadı.Bundan sonrada bu seslerin sahiplerinin kim olduğunu ya da seslerin nereden geldiğini asla öğrenemeyecekti.Seslerin kesilmesi Lthien için rahatlatıcı olsada belirsizliği içini kemiriyordu."Umarım sadece kafamdan gelen seslerdir."dedikten sonra geri döndü ve evinin yolunu tuttu.Bugünlük için bu kadar orman gezintisi ve havası yeterliydi.Nedendir bilinmez ama bu sonsuz ömürlü hayatında bugünkü olayı asla unutmayacatı ki bunun nedenini kendi bile bilmiyordu.

Dikkat: Karakter evinin yolunu tuttu yazıyor.Eve döndü demiyor.

Frp yi yönetenlere genellikle GM denir yani Game Master ama eğer D&D yani Dungeons and Dragons oynuyorsanız DM denir yani Dungeon Master tükçe olarak ZE , Zindan Efendisi denir. Eğer bir World Of Darkness oyunu oynuyorsanız GM'ye ST denir yani Storyteller.

Daha ayrıntılı bilgi için study :
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

study
dark_gamer
dark_gamer
Editör
Editör

<b>Uyari Seviyesi</b> Uyarı Yok
Hangi Takimlisin Frp Nedir ? E4e3b5716ebbcc5ab03bdda458ae56b0
<b>Rep Puanı</b> Rep Puanı : 1
<b>Ruh Hali</b> Ruh Hali : Frp Nedir ? Hosgor10
<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 77
<b>Rep Gücü</b> Rep Gücü : 138
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 29/06/10
<b>Yaş</b> Yaş : 27
<b>Nerden</b> Nerden : Unutulmuş Diyarlar'dan

Kişi sayfası
Paylasim Değeri:
Frp Nedir ? Left_bar_bleue0/0Frp Nedir ? 16653166  (0/0)
Aktiflik:
Frp Nedir ? Left_bar_bleue0/0Frp Nedir ? Expf  (0/0)
Başari Puanı:
Frp Nedir ? Left_bar_bleue0/0Frp Nedir ? 16653166  (0/0)